TRT 1 HD

TRT 1 HD TV

Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu TRT, 1964 yılında devlet eliyle kurulmuştur. İlk yayın döneminde, yarı zamanlı ve siyah beyaz yayın yapan TRT, ülkenin ilk ulusal TV kanalı olmuştur. Özel TV kanallarının ortaya çıktığı 90'lı yıllara kadar devlet kontrolünde yayın yapan, sırasıyla TRT 1, TRT 2, TRT 3, GAP TV yayınlarına başladı. Türkiye'nin tek eğlence kanalı ve yine haber ve bilgi kaynağı olarak tarihi süreci incelemeye değer. Tarihinde önemli bir yere sahip olan program uluslarası Eurovision Şarkı ve Beste Yarışması'na 1975 yılında Türkiye TRT'nin organizasyonuyla girmiştir. Yıllar sonra TRT ülkemiz adına katıldığı 48. si yapılan Eurovision Şarkı Yarışmasında, Sertap ERENER’in yorumladığı “Every Way That I Can” şarkısıyla birinci olmuştur.

Milli bayramımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na binaen TRT'nin organizasyonuyla "23 Nisan Çocuk Şenliği" olarak 1979 yılında, 5 ülkeden 133 çocuk 31 liderin katıldığı programın ilki düzenlenmiştir. Yabancı dizi ve filmlerin gösterimiyle yerli film ve dizi sektörüne de ilham verilmiştir. Böylece nitelikli yapımların ortaya çıkması sağlanmıştır. Efsane olan, canlı yılbaşı gecesi programlarında, (oryantal dans gösterisi) dansöz şovunu yapacağı esnada nedendir bilinmez (!) ülke çapında elektrik kesintilerinin yaşanması unutulmaz anılarımızda yerini almıştır.

TRT yaptığı programlarda cumhuriyet ilkelerine bağlı, üretken ve dinamik, tarafsız yayıncılığı hedef edinmiş ve halkın beğenisini ön planda tutmuştur. TRT, bugün 14 televizyon kanalı, 5 ulusal, 5 bölgesel, 3 uluslararası ve 3 yerel radyo istasyonu, trt.net.tr ve 41 dilde hazırlanan www.trtvotworld.com adlı web siteleri, teleteks yayını, "Televizyon", "TRT Çocuk", “Radyovizyon” isimli basılı dergileriyle Türkiye ve dünyaya yayın yapan başarılı büyük bir kurumdur.

TRT 1 HD Kanalında Öne Çıkan Programlar

Dizler: Diriliş "Ertuğrul", Payitaht "Abdülhamid", Kalk Gidelim, Seksenler, Zengin Kız Fakir Oğlan, Lise Devriyesi, Leyla ile Mecnun.

Belgesel programları, Çocuk programları, Sağlık programı Doktor Geldi, Yemek programı Sofraya Buyurun. Beğendiğiniz programları online takip etmek için web sayfamız canlitvler.org 'u ziyaret edin ve canlı tv izlemenin keyfini yaşayın!

TRT 1 HD Kanalı Frekans Bilgileri

Türksat 4A 11958 H 27500 5/6 (SD/HD) DIGITURK: 23. Kanal 

D-SMART: 26. Kanal KABLO TV: S-04. Kanal (SD) TIVIBU: 22. Kanal